Turistické zajímavosti

Zajímavé stavby:
– kapličky ve Dřešíně a ve Dřešínku (obě postaveny ve 2. povině 19. stol.). V průběhu 2. světové války byl zvon ze Dřešínka odevzdán na sbírku kovů a zvon ze Dřešína odvezen do Německa na výrobu zbraní. Zvon ze Dřešínka se dostal až do Prahy, kde byl uskladněn. Po válce zjistil p. Miloslav Lešák z Vrbnice, že je zvon ještě v Praze a tak jej 17. 6. 1945 přivezl a byl opět zavěšen a používán. Zvon ze Dřešína se zpět už nevrátil, byl zakoupen nový.
– boží muka ve Dřešíně – 1. na kraji obce naproti Fialům, 2. při staré cestě do Dobrše nad Viků – 19. stol.
– boží muka u Hořejšic při cestě na Drážov – 19. stol
– boží muka nad Chvalšovicemi při hlavní silnici na Vacov – 18. stol.
– boží muka mezi Dobrší a Dřešínkem
– roubenka čp. 35 ve Dřešíně

Další zajímavosti:
– funkční turbína u mlýna čp. 18 ve Chvalšovicích u tzv. Lepů rybníka
– významný krajinný prvek – údolní niva potoku Peklov
– 4 památné stromy – 1 lípa + 3 ořešáky černé (viz samostatná příloha)
– tzv. Velký kámen v lese mezi Dřešínkem a Hoslovicemi – pozitivní a negativní energetické zny
Rekreace:
– koupaliště Dřešín
– Lepů rybník (Pelich) – rybaření a koupání
– cyklostezka Chvalšovice – Vacovice
Obec nemá ve svém katastru žádnou nemovitou kulturní památku.
Památné stromy:
Agentura ochrany přírody a krajiny v R – 3.1.2001

1. Ořešák černý (Juglans nigra), obvod kmene 222 cm, roste na rozhraní parcel 177 a 175, k. ú. Dřešín proti bývalému Obecnímu úřadu, asi 0,8 m od komunikace. Strom, vysoký asi 17 metrů je naprosto zdravý, kvete a bohatě plodí, o čemž svědčí velké množství plodů v okolí. Jeho stáří je asi 90 let. Kmen má u země poranění v délce asi 80 cm, rána je však uzavřená a nevykazuje známky napadení. Přestože vzhledem k ročnímu období nemohlo být provedeno podrobné posouzení koruny, je podle habitu patrno, že se jedná o zcela zdravý strom.

2. Ořešák černý (Juglans nigra), obvod kmene 260 cm, roste na parcele p. č. 260, k. ú. Dřešín, u zatáčky silnice směr Dřešínek – Dřešín, u zlomu zatáčky, asi 0,6 m od okraje komunikace. Koruna stromu se rozvětvuje poměrně vysoko, asi v 8 m, je vysoká 15 m při celkové výšce stromu 22 m. Opět se jedná o zdravý, vitální perspektivní strom, který je hodnotný především z druhového hlediska, bohatě kvete a plodí.

3. Ořešák černý (Juglans nigra), obvod kmene 270 cm, roste na parcele 322, k. ú. Dřešín, majitelem pozemku je Správa a údržba silnic. Stáří lze odhadnout na 90 let. Ořešák je vysoký asi 20 m, koruna nasazena od 5 m. V nejspodnější části koruny byly poměrně odborným způsobem odstraněny 4 větve, což však nezanechalo vážnější následky na zdravotním stavu stromu. Strom kvete a bohatě plodí.

4. Lípa malolistá, obvod kmene 270 cm, parcela 125/2, majitel pozemku obec, k. ú. Dřešín. Nádherný jednokmenný strom vysoký přes 30 metrů s krásně pravidelnou vyváženou korunou a s mimořádnou krajinotvornou a estetickou hodnotou. Podle údajů byla vysazena v roce 1918, stáří je tedy 82 let. Koruna je vysoká přes 25 merů a široká přes 15 metrů, nedochází zde k projevům vylamování či shrnutí větví ani k jiným problémům. Velmi cennou skutečností je jednokmennost, která je zárukou dlouhověkosti. U této lípy, která věku 82 let dosáhla průměru 90 cm, lze předpokládat v dalších letech vynikající stav a velké přírůstky, svědčící o mimořádné vitalitě tohoto stromu. Lípa není ničím ohrožena ani neohrožuje svoje okolí a je jedinečnou dominantou pro celé svoje okolí.
Přirodní památka „Chvalšovické pastviny“
Předmětem ochrany v lokalitě je zbytek původních podhorských pastvin (z rámce svazů Molinion a Caricion fuscae) se souborem lučních a prameništích společenstev Podlesí. Chráněnou plochu tvoří kosená část pastvin a plocha ponechaná přirozenému vývoji, která je dnes zarostlá nátelem dřevin.
Velmi zajímavý je zde bohatý porost ohroženého rostliného druhu – kosatce sibiřského. Dalšími významnými rostlinami jsou silně ohroženého druhu – všivec lesní, tučnice obecná, hladýš pruský a ohrožené druhy – prstnatec májový a dřípatka horská.
Při zoologickém průzkumu bylo zjištěno v chráněném území 29 druhů ptáků, 6 druhů drobných savců, např. rejsek malý, myšice lesní, a 6 hruhů větších savců.