Harmonikáři

Od roku 2009 pořádá SDH Dřešín „Setkání harmonikářů na Podlesí“.

Přehled starších ročníků:

Rok 2017 (9. ročník):

Již 9. ročník Setkání harmonikářů na Podlesí se konal v neděli 22.10.2017. Neděli jsme zvolili jednak z toho důvodu, že v sobotu 21. (původní termín) se na sále v Česticích konaly volby a jednak proto, abychom se nekřížili s jinými akcemi obdobného typu v okolí. Opět se sešlo velké množství diváků (cca 150), kteří celému setkání dělali skvělou kulisu. A zase jsme trochu pozměnili způsob průběhu setkání – letos jsme pozvali trochu méně účinkujících a dali trochu větší prostor harmonikářům a kapelám, kteří už vážili cestu do Čestic.
A jak odpoledne probíhalo? Úvod setkání obstarala ROŠTOVANKA pod vedením Miroslava Němce. V první třetině upoutal velkou pozornost Honza Vilánek, se kterým vystoupili jeho všechny 4 děti. Na závěr první části zahráli BLONĎÁCI z Písku. Druhou část odstartovali ŠUMAVÁCI, následovalo několik dalších skvělých muzikantů a na konci této části zahrál Josef Lhotecký, který diváky v sále vyloženě rozezpíval. Poslední třetinu odstartoval Vladimír Hůda po několika dalších muzikantech finále obstaraly skvělým výkonem KŮROVCI z Kašperských Hor a někteří diváci se dali i do tance.
Celé odpoledne se velmi vydařilo a na divácích byla zjevně patrná spokojenost. Takže se už nyní můžeme těšit na jubilejní 10. ročník Setkání harmonikářů na Podlesí, který proběhne v roce 2018.
Zpět nahoru

Rok 2016 (8. ročník):

Jako již tradičně koncem října náš sbor pořádal „Setkání harmonikářů na Podlesí“. Již 8. ročník se uskutečnil v Česticích na sále v sobotu 29.10.2016. V letošním roce jsme vsadili spíš na harmonikáře z blízkého okolí, jako jsou Míra Němec, Kůrovci či Šumaváci. Nechyběli ani každoroční stálice jako Honza Vilánek s klukama, Josef Lhotecký, Zdeněk Krýsl, Šašek s Menčíkem a další.
Opět jsme udělali akci, která potěšila cca 150 lidí, z nichž někteří neskrývali nadšení. A pro nás, jako pro pořadatele, to byla výzva do dalších ročníků a zároveň závazek, že kvalita muzikantů se bude jen a jen zlepšovat.
Zpět nahoru

Rok 2015 (7. ročník):

Už se stalo tradicí, že koncem října náš sbor pořádá „Setkání harmonikářů na Podlesí“. V Česticích na sále se v sobotu 24.10.2015 se uskutečnil již 7. ročník. A protože pořadatelé (SDH Dřešín) dlouhodobě vsází hlavně na kvalitu, bylo se opět na co koukat!
Zahájení ročníku odstaralo akordeonové duo ze ZUŠ Strakonice. Aleš Jirsa a Zdeňka Vojíková zahřáli obecenstvo dvouhlasnými melodiemi v rytmu foxtrotu. Po několika dalších účinkujících první třetinu uzavřel milým a po muzikantské stránce kvalitním vstupem Josef Lhotecký a všichni v sále si s chutí zazpívali.
Druhou třetinu otevřel čestický muzikant Ota Zámečník a vystoupení Honzy Vilánka se svými třemi kluky tradičně sklidilo veliký divácký úspěch. Velikým zážitkem bylo bezesporu vystoupení posledního účinkujícího ve druhé třetině odpoledne. Byl to Bohuslav Šlehofer ze Staňkova u Domažlic, který již od mládí vyhrával celostátní soutěže ve hře na heligonku a patří k republikové špičce. To dokázal i divákům v Česticích, kteří nevěřili svým uším, když slyšeli, co se všechno dá na obyčejnou dvouřadou heligonku zahrát.
Poslední část odpoledne se již nesla ve velmi otevřeném a přátelském duchu a na pódiu se vystřídala řada vynikajících muzikantů. Zahájila to skupina Šumaváci, na chromatiku zahrál Václav Rada z Čestic, pak na harmoniku Vladimír Hůda z Heřmaně u Českých Budějovic a dále předvedli své heligonky místní Petr Vlažný a Miroslav Němec ze Zálesí. Asi žádného diváka nenechal v klidu temperamentní hráč na vozembouch z kapely Kůrovci z Kašperských Hor. Na závěr jsme písničkou několika čestických harmonikářů vzpomněli na muzikanty, kteří už tady s námi dnes být nemohou a za zvuku písničky „Co jste hasiči“, kde už hráli všichni muzikanti a zpíval celý sál, se 7. ročních definitivně uzavřel.
Pro mnoho lidí to bylo krásné odpoledne a pro pořadatele jasné znamení, že další ročník „Setkání harmonikářů na Podlesí“ se musí opět za rok uskutečnit. Už kvůli těm asi 150 lidem, kteří si přišli poslechnout harmoniky a zazpívat si, kvůli těm skoro 50 muzikantům, kteří se letos zúčastnili, ale hlavně kvůli zachování nadějné tradice, která u nás na Podlesí vznikla v roce 2009. Bylo by určitě škoda tuto tradici z jakýchkoliv důvodů zahodit.
Zpět nahoru

Rok 2014 (6. ročník):

V roce 2014 se uskutečnil již 6. ročník tradičního „Setkání harmonikářů na Podlesí“. Bylo to přesně v sobotu 25.10.2014 a i v letošním roce se podařilo zajistit účinkování opravdu skvělých muzikantů. Stejně jako loni, přijel zahrát Josef Nauš, Josef Lhotecký, Irena Brázdová, Jan Vilánek (s dětmi), skupina Šumáváni, Kůrovci a další. Tradičně se tohoto setkání zúčastnil i bývalý senátor pan Josef Kalbáč. Za průvodního slova v podání tradičně Jiřího Záhorského a letos poprvé Jany Peleškové jsme velkému množství diváků zase nabídli asi to nejlepší, co je možné v okolí najít. A diváci (opět jich bylo přes 200) to náležitě ocenili.
Zpět nahoru

Rok 2013 (5. ročník):

V roce 2013 byl na řadě 5. ročník dnes již tradičního „Setkání harmonikářů na Podlesí“. Ani se nechce věřit, jak ten čas letí. Také zájem diváků byl veliký a k tomu jsme jim v neděli 27.10.2013 připravili zatím asi to nejlepší, co Čestice v rámci těchto setkání slyšely. Všichni účinkující v čele s Pepíkem a Lubošem Naušem, Josefem Lhoteckým, skupinou Blonďáci, Šumaváci a více než 30 dalších účinkujících bavilo kolem 200 posluchačů až do pozdního večera.
Zpět nahoru

Rok 2012 (4. ročník):

Tradičně poslední akcí roku 2012 patřil 20.10. již 4. ročník „Setkání harmonikářů na Podlesí“, který jsme pořádali opět v Česticích. Kvalita i počet (více než 40) účinkujících byla opět vysoká a také počet diváků byl slušný (cca 200 platících návštěvníků). Všichni se odpoledne i večer pěkně bavili a celou akci lze označit za velmi zdařilou. V příštím roce opět chceme pokračovat již jubilejním pátým ročníkem této v okolí již známé akce.
Zpět nahoru

Rok 2011 (3. ročník):

Mezi poslední akce roku 2011 patřil 29.10. již 3. ročník „Setkání harmonikářů na Podlesí“, který jsme pořádali opět v Česticích. Jak se již stává zvykem, nechyběla hojná účast jak na straně účinkujících (těch bylo asi 40) tak i na straně diváků. Čestický Lidový dům opět praskal ve švech a kromě dobré muziky zde byli i někteří hosté, jako např. Ing. Josef Kalbáč, který se již tradičně zapojil se svým zpěvem. Dřešínští hasiči se touto akcí opět zviditelnili a dá-li Bůh (nebo sv. Florián), budou v této činnosti pokračovat.
Zpět nahoru

Rok 2010 (2. ročník):

Po loňském velice úspěšném setkání harmonikářů ve Chvalšovicích uspořádali hasiči ze Dřešína druhý ročník tohoto setkání, tentokráte v sále Lidového domu v Česticích. Konal se v sobotu 30.10.2010. Účast byla opět hojná jak na straně účinkujících tak i v řadách diváků. Vedle vynikajících účinkujících, kterých bylo letos více než 25, se setkání zúčastnil také např. poradce prezidenta ČR Ing. Josef Kabáč, zástupce regionálního tisku a další. I tento ročník jsme mohli považovat za zdařilý a dalo to hasičům ze Dřešína nejen slávu, ale i závazek do dalších let.
Zpět nahoru

Rok 2009 (1. ročník):

V hlavách dřešínských hasičů se na jaře roku 2009 zrodil zajímavý nápad. Uspořádat nějakou kulturní akci, která by mohla u lidí najít zalíbení a třeba by se mohla i opakovat. Typickým hudebním nástrojem pro lidi na vesnici je harmonika, třeba ve spojení s nějakým dalším nástrojem. Tak jsme si řekli – co kdybychom udělali setkání harmonikářů! Na různých místech republiky to funguje dobře – proč to tedy nezkusit.
Nutno říct, že s pořádáním obdobné akce jsme něměli žádné zkušenosti, ale nechyběl nám elán a nadšení. Asi největším dílem (kromě ostatních hasičů) se podílel Radek Kolářík a Jirka Záhorský. Sehnali jsme nějaké slušné harmonikáře, zajistili sál ve Chvalšovicích, nějaké odměny pro muzikanty a „Setkání harmonikářů na Podlesí“ bylo na světě! První ročník jsme stanovili na sobotu 7.11.2009.
Samotným průběhem akce jsme byli až překvapeni! Sál ve Chvalšovicích byl nabitý k prasknutí a na úvod pronesla pár slov starostka obce – paní Zdeňka Šašková. Jako „zavazující“ označila fakt, že jsme akci udělali jako „1. ročník“ a že tedy budeme muset pokračovat. A proč ne? Muzikantům se líbilo, divákům také, akorát budeme muset další ročník udělat ve větších prostorech. Chvalšovický sál je pro takovéto setkání opravdu malý!
Zpět nahoru

Videozáznamy:

9. ročník – rok 2017
8. ročník – rok 2016
7. ročník – rok 2015
6. ročník – rok 2014
5. ročník – rok 2013
4. ročník – rok 2012
3. ročník – rok 2011
2. ročník – rok 2010
1. ročník – rok 2009
Zpět nahoru