Harmonikáři

Od roku 2009 pořádá SDH Dřešín „Setkání harmonikářů na Podlesí“.

Přehled starších ročníků:

Rok 2023 (14. ročník):

V roce 2023 pořádali hasiči z SDH Dřešín již 14. ročník Setkání harmonikářů na Podlesí, a to v sobotu 7.10.2023. Záštitu nad letošním ročníkem převzal vicehejtman Jihočeského kraje Mgr. František Talíř. Bylo znát, že společenské akce již nejsou ovlivněny proticovidovými opatřeními, o čemž svědčil slušně zaplněný sál Lidového domu v Česticích. Také se sešlo cca 30 dospělých muzikantů a víc než 10 dětí, což slibovalo pěknou zábavu.
Celý program zahájily Veselé heligonky z Tábora a poděkovali pořádajícím hasičům, že tuto akci pořádají. Následovaly moravské písničky v podání manželů Kropáčkových a kromě jiných muzikantů zahrála také kapela Blonďáci z Písku. Na závěr úvodní části vystoupili děti z hudební školy v Radešově a sklidily velký potlesk.
Druhou třetinu otevřely Prácheňské heligonky ze Strakonic. Velmi sympaticky zahrálo i další seskupení – Jihočeská trojka. Poté Šárka Pichrtová zahrála pro harmoniku trochu netradiční, ale krásnou písničku Pár havraních copánků. Následovala dvě výborná seskupení harmonik – nejdřív zahrál Pavel Trkovský s Janem Nováčkem a potom Vladimír Menčík a Martin Šašek, kde se kromě bicích připojil i saxofon.
Poslední část zahájila již tradiční a divácky očekávaná dětská kapela, kde zahrálo s Honzou Vilánků na různé nástroje všech jeho 5 dětí a opět následoval velký aplaus. Odpoledne gradovalo a po hezkém vystoupení Vladimíra Hůdy se ke slovu opět dostaly Veselé Heligonky z Tábora. Diváky rovněž potěšil místní heligonkář Petr Vlažný a jako poslední zahrál opět domácí harmonikář Ota Zámečník, se kterým si zahrál Jakub Záhorský na heligón.
Na závěr si ještě všichni přítomní zahráli a zazpívali písničky Kdyby byl Bavorov a Pod našima okny. Moderátorská dvojice Jana Paťková a Jiří Záhorský poděkovali všem sponzorům akce a samozřejmě také divákům. Téměř všichni diváci vydrželi až do konce a pevně věříme, že si odpoledne a podvečer příjemně užili. Vždyť právě proto to již 14 let děláme!
Zpět nahoru

Rok 2022 (13. ročník):

Na podzim se konal již 13. ročník Setkání harmonikářů na Podlesí, a to v sobotu 1.10.2022. Dřívější termín jsme zvolili proto, že v letošním roce rapidně zdražily energie, tak aby byla únosná cena za vytápění sálu. Návštěva byla ještě o trochu menší než před rokem (necelých 70 platících diváků) a sešlo přes 20 muzikantů (17 uskupení).
Setkání zahájili manželé Kropáčkovi z Pasek u Písku a dále velmi pěkný dojem zanechal třeba Milan Placek a Tomáš Krejsa z Prachatic či Veselé heligonky z Tábora. Druhá třetina patřila téměř výhradně muzikantům z Čestic, kteří večer pokračovali v hraní na štandu. Poslední část pak začali Šumaváci, následovalo několik dalších muzikantů a jako poslední vystoupil Vladimír Hůda z Heřmaně u Českých Budějovic.
Na závěr si ještě všichni přítomní zahráli a zazpívali polku Jaromíra Vejvody – Kdyby ty muziky nebyly. I přes menší počet návštěvníků se pořad vydařil a všichni účastníci, a nakonec i pořadatelé, si odpoledne a podvečer krásně užili. Věřme, že se v dalších letech opět návštěvnost zvedne a popularita této akce bude stoupat.
Zpět nahoru

Rok 2021 (12. ročník):

Po roční odmlce, způsobené vládními opatřeními proti šíření COVID-19, jsme se rozhodli v roce 2021 přeci jen udělat 12. ročník Setkání harmonikářů na Podlesí, konkrétně v neděli 24.10.2021. Je pravdou, že situace se opět zhoršovala (přibývalo nakažených), ale za dodržení nařízených podmínek nebylo zakázané akci pořádat i za cenu toho, že zřejmě přijde méně lidí. To se také potvrdilo, ale cca 70 platících diváků není zase tak málo a na sále Lidového domu v Česticích se to odpoledne vytvořila příjemná atmosféra.
Program řízně zahájila známá kapela Šumaváci a po nich se na jevišti střídalo dalších 11 muzikantů či uskupení. V letošní nejisté době jsme vsadili na místní či nedaleko bydlící muzikanty, takže kromě Zdeňka Pavlíka a Petra Vlažných z Čestic zahráli třeba Veselé heligonky z Tábora či Blonďáci z Písku. A protože stejně jako diváků i účinkujících bylo letos méně, vystoupil s heligonkou (a nutno podotknout že velmi dobře) i náš dlouholetý zvukař Vladimír Pilný. Zkrátka – hrálo se pro radost všem, kteří v neděli odpoledne našli čas a odvahu přijít mezi lidi do sálu Lidového domu v Česticích.
Zpět nahoru

Rok 2020 (–):

Akce byla naplánována na neděli 25.10.2020. Bohužel se v této době zhoršovala pandemická situace COVID-19, takže tento rok se setkání harmonikářů konat nemohlo. Je nám to líto, ale snad za rok bude již vše v pořádku…
Zpět nahoru

Rok 2019 (11. ročník):

neděli 27.10.2019 se konal v Česticích na sále již 11. ročník Setkání harmonikářů na Podlesí. Opět přišlo kolem 150 diváků a hlavním tahákem letošního ročníku byl známý muzikant Pepa Nauš. Trochu jsme zúžili (co do počtu) množinu účinkujících, ale zase jsme vsadili na jejich kvalitu.
Začalo se moravskými melodiemi, které nám zazpívali „Chlapci z Moravy“. Pokračovali další muzikanti a první část uzavřela harmonikářská skupina „Šumaváci“. Prostřední část odstartovali „Veselé heligonky“ z Tábora a po roztomilém vystoupení Honzy Vilánků a jeho dětí jsme dali větší prostor Pepíkovi Naušovi, který hrál spolu se svým bráchou Lubošem. Vstup do poslední třetiny zajistila kapela „Kůrovci“ a po několika dalších výborných muzikantech, mezi nimiž byl např. Josef Lhotecký, ukončil program místní Otto Zámečník. Na závěr ještě zahráli všichni společně písničku Malá hospůdka.
Celý pořad byl o trochu kratší než před rokem (cca do 19 hodin), ale co do kvality účinkujících to bylo minimálně stejně dobré nebo lepší. A to ocenili i diváci – výborně se bavili, zpívali, a tak to podzimní odpoledne rychle, ale krásně uteklo. Pro nás je to opět výzva do dalšího ročníku!
Zpět nahoru

Rok 2018 (10. ročník):

V neděli 21.10.2018 proběhl v Česticích na sále jubilejní 10. ročník Setkání harmonikářů na Podlesí. Jako tradičně se sešlo mnoho diváků (cca 150) a pořadatelé (tedy hasiči ze Dřešína) zajistili opět účast vynikajících muzikantů! Je znát, že toto setkání už má svojí tradici a je známé svou popularitou nejen v jižních a západních Čechách, ale i v Praze nebo na území Moravy. Má to samozřejmě i svou negativní stránku – řada harmonikářů by se chtěla setkání aktivně zúčastnit, ale z časových důvodů prostě nejde dát prostor úplně všem. I tak to byla plejáda vystoupení různých harmonikářů trvající téměř 6 hodin!
Celé odpoledne odstartovali FIŠERÁCI z Prahy. Pak následovalo několik dalších muzikantů, mezi kterými byli třeba BLONĎÁCI z Písku či „Veselé heligonky“ z Tábora a na závěr první části zahrály děti z hudební školy p. uč. Hartla. Druhou část zahájili KŮROVCI z Kašperských Hor a potlesk diváků je nechtěl pustit z pódia. Ale museli jsme pokračovat a stálo to za to – zahráli třeba „Chlapci z Moravy“ na 3 akordeony, a přestože moravské písničky jsou u nás méně známé, hráli výborně. Prostřední část ukončil skvělým výkonem Josef Lhotecký. Do poslední části nás přivedli ŠUMAVÁCI a přes několik dalších výborných muzikantů jsme se kolem půl osmě dostali do finále. Muzikanti, kteří ještě vydrželi, si společně zahráli písničku „Kdyby ty muziky nebyly“.
To hlavní, co se prolínalo celým odpolednem, byl fakt, že se lidé velice dobře bavili. A proto to děláme! Většina lidí celé odpoledne zpívala a i přesto, že na sále není moc prostoru pro tanec, lidé si našli místečko a spontánně si i zatančili. Zůstal nám z toho v srdcích příjemný a hřejivý pocit a už pro ten pocit má cenu pokračovat dál.
Zpět nahoru

Rok 2017 (9. ročník):

Již 9. ročník Setkání harmonikářů na Podlesí se konal v neděli 22.10.2017. Neděli jsme zvolili jednak z toho důvodu, že v sobotu 21. (původní termín) se na sále v Česticích konaly volby a jednak proto, abychom se nekřížili s jinými akcemi obdobného typu v okolí. Opět se sešlo velké množství diváků (cca 150), kteří celému setkání dělali skvělou kulisu. A zase jsme trochu pozměnili způsob průběhu setkání – letos jsme pozvali trochu méně účinkujících a dali trochu větší prostor harmonikářům a kapelám, kteří už vážili cestu do Čestic.
A jak odpoledne probíhalo? Úvod setkání obstarala ROŠTOVANKA pod vedením Miroslava Němce. V první třetině upoutal velkou pozornost Honza Vilánek, se kterým vystoupili jeho všechny 4 děti. Na závěr první části zahráli BLONĎÁCI z Písku. Druhou část odstartovali ŠUMAVÁCI, následovalo několik dalších skvělých muzikantů a na konci této části zahrál Josef Lhotecký, který diváky v sále vyloženě rozezpíval. Poslední třetinu odstartoval Vladimír Hůda po několika dalších muzikantech finále obstaraly skvělým výkonem KŮROVCI z Kašperských Hor a někteří diváci se dali i do tance.
Celé odpoledne se velmi vydařilo a na divácích byla zjevně patrná spokojenost. Takže se už nyní můžeme těšit na jubilejní 10. ročník Setkání harmonikářů na Podlesí, který proběhne v roce 2018.
Zpět nahoru

Rok 2016 (8. ročník):

Jako již tradičně koncem října náš sbor pořádal „Setkání harmonikářů na Podlesí“. Již 8. ročník se uskutečnil v Česticích na sále v sobotu 29.10.2016. V letošním roce jsme vsadili spíš na harmonikáře z blízkého okolí, jako jsou Míra Němec, Kůrovci či Šumaváci. Nechyběli ani každoroční stálice jako Honza Vilánek s klukama, Josef Lhotecký, Zdeněk Krýsl, Šašek s Menčíkem a další.
Opět jsme udělali akci, která potěšila cca 150 lidí, z nichž někteří neskrývali nadšení. A pro nás, jako pro pořadatele, to byla výzva do dalších ročníků a zároveň závazek, že kvalita muzikantů se bude jen a jen zlepšovat.
Zpět nahoru

Rok 2015 (7. ročník):

Už se stalo tradicí, že koncem října náš sbor pořádá „Setkání harmonikářů na Podlesí“. V Česticích na sále se v sobotu 24.10.2015 se uskutečnil již 7. ročník. A protože pořadatelé (SDH Dřešín) dlouhodobě vsází hlavně na kvalitu, bylo se opět na co koukat!
Zahájení ročníku odstaralo akordeonové duo ze ZUŠ Strakonice. Aleš Jirsa a Zdeňka Vojíková zahřáli obecenstvo dvouhlasnými melodiemi v rytmu foxtrotu. Po několika dalších účinkujících první třetinu uzavřel milým a po muzikantské stránce kvalitním vstupem Josef Lhotecký a všichni v sále si s chutí zazpívali.
Druhou třetinu otevřel čestický muzikant Ota Zámečník a vystoupení Honzy Vilánka se svými třemi kluky tradičně sklidilo veliký divácký úspěch. Velikým zážitkem bylo bezesporu vystoupení posledního účinkujícího ve druhé třetině odpoledne. Byl to Bohuslav Šlehofer ze Staňkova u Domažlic, který již od mládí vyhrával celostátní soutěže ve hře na heligonku a patří k republikové špičce. To dokázal i divákům v Česticích, kteří nevěřili svým uším, když slyšeli, co se všechno dá na obyčejnou dvouřadou heligonku zahrát.
Poslední část odpoledne se již nesla ve velmi otevřeném a přátelském duchu a na pódiu se vystřídala řada vynikajících muzikantů. Zahájila to skupina Šumaváci, na chromatiku zahrál Václav Rada z Čestic, pak na harmoniku Vladimír Hůda z Heřmaně u Českých Budějovic a dále předvedli své heligonky místní Petr Vlažný a Miroslav Němec ze Zálesí. Asi žádného diváka nenechal v klidu temperamentní hráč na vozembouch z kapely Kůrovci z Kašperských Hor. Na závěr jsme písničkou několika čestických harmonikářů vzpomněli na muzikanty, kteří už tady s námi dnes být nemohou a za zvuku písničky „Co jste hasiči“, kde už hráli všichni muzikanti a zpíval celý sál, se 7. ročních definitivně uzavřel.
Pro mnoho lidí to bylo krásné odpoledne a pro pořadatele jasné znamení, že další ročník „Setkání harmonikářů na Podlesí“ se musí opět za rok uskutečnit. Už kvůli těm asi 150 lidem, kteří si přišli poslechnout harmoniky a zazpívat si, kvůli těm skoro 50 muzikantům, kteří se letos zúčastnili, ale hlavně kvůli zachování nadějné tradice, která u nás na Podlesí vznikla v roce 2009. Bylo by určitě škoda tuto tradici z jakýchkoliv důvodů zahodit.
Zpět nahoru

Rok 2014 (6. ročník):

V roce 2014 se uskutečnil již 6. ročník tradičního „Setkání harmonikářů na Podlesí“. Bylo to přesně v sobotu 25.10.2014 a i v letošním roce se podařilo zajistit účinkování opravdu skvělých muzikantů. Stejně jako loni, přijel zahrát Josef Nauš, Josef Lhotecký, Irena Brázdová, Jan Vilánek (s dětmi), skupina Šumáváni, Kůrovci a další. Tradičně se tohoto setkání zúčastnil i bývalý senátor pan Josef Kalbáč. Za průvodního slova v podání tradičně Jiřího Záhorského a letos poprvé Jany Peleškové jsme velkému množství diváků zase nabídli asi to nejlepší, co je možné v okolí najít. A diváci (opět jich bylo přes 200) to náležitě ocenili.
Zpět nahoru

Rok 2013 (5. ročník):

V roce 2013 byl na řadě 5. ročník dnes již tradičního „Setkání harmonikářů na Podlesí“. Ani se nechce věřit, jak ten čas letí. Také zájem diváků byl veliký a k tomu jsme jim v neděli 27.10.2013 připravili zatím asi to nejlepší, co Čestice v rámci těchto setkání slyšely. Všichni účinkující v čele s Pepíkem a Lubošem Naušem, Josefem Lhoteckým, skupinou Blonďáci, Šumaváci a více než 30 dalších účinkujících bavilo kolem 200 posluchačů až do pozdního večera.
Zpět nahoru

Rok 2012 (4. ročník):

Tradičně poslední akcí roku 2012 patřil 20.10. již 4. ročník „Setkání harmonikářů na Podlesí“, který jsme pořádali opět v Česticích. Kvalita i počet (více než 40) účinkujících byla opět vysoká a také počet diváků byl slušný (cca 200 platících návštěvníků). Všichni se odpoledne i večer pěkně bavili a celou akci lze označit za velmi zdařilou. V příštím roce opět chceme pokračovat již jubilejním pátým ročníkem této v okolí již známé akce.
Zpět nahoru

Rok 2011 (3. ročník):

Mezi poslední akce roku 2011 patřil 29.10. již 3. ročník „Setkání harmonikářů na Podlesí“, který jsme pořádali opět v Česticích. Jak se již stává zvykem, nechyběla hojná účast jak na straně účinkujících (těch bylo asi 40) tak i na straně diváků. Čestický Lidový dům opět praskal ve švech a kromě dobré muziky zde byli i někteří hosté, jako např. Ing. Josef Kalbáč, který se již tradičně zapojil se svým zpěvem. Dřešínští hasiči se touto akcí opět zviditelnili a dá-li Bůh (nebo sv. Florián), budou v této činnosti pokračovat.
Zpět nahoru

Rok 2010 (2. ročník):

Po loňském velice úspěšném setkání harmonikářů ve Chvalšovicích uspořádali hasiči ze Dřešína druhý ročník tohoto setkání, tentokráte v sále Lidového domu v Česticích. Konal se v sobotu 30.10.2010. Účast byla opět hojná jak na straně účinkujících tak i v řadách diváků. Vedle vynikajících účinkujících, kterých bylo letos více než 25, se setkání zúčastnil také např. poradce prezidenta ČR Ing. Josef Kabáč, zástupce regionálního tisku a další. I tento ročník jsme mohli považovat za zdařilý a dalo to hasičům ze Dřešína nejen slávu, ale i závazek do dalších let.
Zpět nahoru

Rok 2009 (1. ročník):

V hlavách dřešínských hasičů se na jaře roku 2009 zrodil zajímavý nápad. Uspořádat nějakou kulturní akci, která by mohla u lidí najít zalíbení a třeba by se mohla i opakovat. Typickým hudebním nástrojem pro lidi na vesnici je harmonika, třeba ve spojení s nějakým dalším nástrojem. Tak jsme si řekli – co kdybychom udělali setkání harmonikářů! Na různých místech republiky to funguje dobře – proč to tedy nezkusit.
Nutno říct, že s pořádáním obdobné akce jsme něměli žádné zkušenosti, ale nechyběl nám elán a nadšení. Asi největším dílem (kromě ostatních hasičů) se podílel Radek Kolářík a Jirka Záhorský. Sehnali jsme nějaké slušné harmonikáře, zajistili sál ve Chvalšovicích, nějaké odměny pro muzikanty a „Setkání harmonikářů na Podlesí“ bylo na světě! První ročník jsme stanovili na sobotu 7.11.2009.
Samotným průběhem akce jsme byli až překvapeni! Sál ve Chvalšovicích byl nabitý k prasknutí a na úvod pronesla pár slov starostka obce – paní Zdeňka Šašková. Jako „zavazující“ označila fakt, že jsme akci udělali jako „1. ročník“ a že tedy budeme muset pokračovat. A proč ne? Muzikantům se líbilo, divákům také, akorát budeme muset další ročník udělat ve větších prostorech. Chvalšovický sál je pro takovéto setkání opravdu malý!
Zpět nahoru

Videozáznamy:

13. ročník – rok 2022
12. ročník – rok 2021
11. ročník – rok 2019
10. ročník – rok 2018
9. ročník – rok 2017
8. ročník – rok 2016
7. ročník – rok 2015
6. ročník – rok 2014
5. ročník – rok 2013
4. ročník – rok 2012
3. ročník – rok 2011
2. ročník – rok 2010
1. ročník – rok 2009
Zpět nahoru