Dřešínská pouť

V polovině září je ve Dřešíně pouť, kde se pravidelně hasiči starají o sportovní a společenské akce.

Rok 2023:

V roce 2023 byla pouť ve Dřešíně teplá a slunečná. Konkrétně to byla sobota 16.9.2023, kdy proběhly již tradiční pouťové akce. Celkově pouť zastřešovala Obec Dřešín a hasiči postavili v pátek za hospodou stan. V sobotu se pak na návsi peklo prase, v hospodě hrála odpoledne kapela „Šumavští kamarádi“ a večer ve stanu byla diskotéka Ivana Müllera.
Tradičně jsme uspořádali na hřišti u bytovek pouťový turnaj v malé kopané. Sešlo se nakonec celkem 17 fotbalistů, kteří se rozdělili do 4 družstev a sehráli turnaj systémem „každý s každým“. K vidění byl nejen pěkný fotbal s řadou pohledných gólů a šancí. Výsledky jednotlivých zápasů jsou v následující tabulce. Snad jedinou kaňkou byla 2 drobná zranění kolene, ale snad se to brzo zahojí…

Zpět nahoru

Rok 2022:

Pouťová sobota 17.9.2022 se vyznačovala nepříznivým počasím – bylo deštivo a chladno. I přes to se ale od 15 hodin konal na hřišti u bytovek tradiční pouťový turnaj v malé kopané. Sešlo se nakonec celkem 20 fotbalistů, kteří se rozdělili do 4 družstev a sehráli turnaj systémem „každý s každým“. K vidění byl nejen pěkný fotbal s řadou pohledných gólů a šancí, ale také (spíš pro zpestření) nějaké žluté, a dokonce i červené karty. Výsledky jednotlivých zápasů jsou v následující tabulce.

V místní hospůdce paralelně s tím hrála odpoledne kapela „Šumavští kamarádi“ a večer byla „oldies diskotéka“ Ivana Müllera. Zkrátka – kdo chtěl, svoji zábavu si při pouti našel…
Zpět nahoru

Rok 2021:

Po kulturně bohatých letech, které vyvrcholili v roce 2018, se úroveň oslav pouti (zejména pro děti) hodně propadla. Určitě na to měly velký vliv „politické“ okolnosti v obci. Naštěstí se pomalinku zase do obce oslavy potě začínají vracet. Po roce 2020, kdy i kvůli COVID-19 nebylo vůbec nic, se v roce 2021 aspoň něco vrátilo!
V sobotu 11.9.2021 od 15 hodin uspořádali hasiči opět tradiční pouťový turnaj v malé kopané. Počasí nám sice moc nepřálo (odpoledne začalo pršet), ale i tak se sešlo asi 16 účastníků turnaje. Nutno podotknout, že zahrát si přišli lidi hlavně pro radost. I tak jsou výsledky zápasů jsou v následující tabulce.

Pro ty, kteří se nechtěli účastnit sportovního klání, ale raději šli za kulturou hrála ve stejnou dobu harmonikářská kapela v místním pohostinství. Víc „pouťových“ kulturních akcí letos nebylo.
Zpět nahoru

Rok 2020:

Již v minulém roce se hasiči na organizaci poutě nepodíleli a stejně tak tomu bylo i letos. Jestliže úroveň a rozmanitost akcí v rámci poutě 2019 (které organizovala Obec) poněkud poklesla, tak v roce 2020 byla oslava poutě dovedena k dokonalosti – nedělo se vůbec nic! Snad jen v místním pohostinství se podával (pro zájemce) řízek se salátem, ale kultura či zábavné akce pro děti – bohužel. Je pravda, že na to mohla mít vliv pobíhající pandemie COVID-19, ale v jiných vesnicích poutě normálně konají, protože venkovní akce nijak omezeny nejsou.
Pouť byla letos v neděli byla 13.září a proběhla stejně tiše jako pouťová sobota 12.9.2020. Trochu by se nabízelo pořekadlo, že „kdo nic nedělá, nic nezkazí“. Ale naděje umírá poslední. Třeba lidi ve Dřešíně opět začnou pouť slavit nějakým sportem či muzikou, jako v předchozích letech. Nebo že by se objevilo něco nového? No, uvidíme…
Zpět nahoru

Rok 2019:

Pouťová neděle byla 15. září, ale ve Dřešíně se slavila jako obvykle již v sobotu 14.9.2019. Ovšem oproti předchozím rokům byl v průběhu pouti patrný veliký rozdíl! Po podzimních událostech okolo komunálních voleb ji nepořádali hasiči s podporou Obce, ale pouze Obec Dřešín.
Je škoda, že se neuskutečnil tradiční pouťový fotbalový turnaj, ale nekonalo se ani nic pro děti! Nebyla střelnice, skákací hrad ani žádné jiné atrakce, které si děti v minulých letech oblíbily. Naštěstí sobotní odpoledne ve Dřešíně naplnily tóny dechové kapely „Šumavští kamarádi“, kteří zahráli v místním hostinci hlavně pro tu dříve narozenou generaci. Produkce této kapely pokračovala až do večerních hodin, ale příznivci modernější či rockové muziky se v letošním roce nedočkali.
Zpět nahoru

Rok 2018:


Dřešínská pouť v roce 2018 vyšla na 16. září. A jelikož hlavní oslavy probíhají ve Dřešíně již v sobotu, sešli jsme se 15.9. po 9-té hodině na hřišti u bytovek k tradičnímu turnaji v malé kopané. I přes zataženou oblohu a náročný předcházející večer pro hasiče-veterány, kteří se v pátek zúčastnili vyhlášení výsledků okresních pohárových soutěží, se sešlo 23 fotbalistů. Hrát mohl každý starší 15-ti let. Proběhlo obvyklé rozlosování do 4 družstev, kapitáni si zvolili název týmu a pak už se hrálo. Všechny zápasy opět řídil Pavel Voldřich, který byl vybaven speciální píšťalkou! Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce. Naštěstí se vše obešlo bez zranění a letos také bez červených karet. A jako obvykle na závěr sehrály zápas ve fotbale ti nejmenší, tedy děti do 15-ti let.

Odpoledne se u dětského hřiště za hospodou opět rozběhla nejen staročeská střelnice, ale také skákací hrad, rozbíjení oříšků, chození na chůdách a další atrakce. Velké oblibě se těšil i Aquazorbing na rybníčku u okálů! Děti si vlezly do velké koule, která se naplnila vzduchem a cca 3-5 minut mohly skotačit na hladině rybníka.
Další program se již věnoval také dospělým. Od 16 hodin hrála v hospodě harmonikářská kapela „Kůrovci“ a nutno říci, že se toho zhostila velice dobře. Písničky pěkné, vozembouch ještě lepší a hospůdka byla naplněná až k prasknutí! Po 19. hodině se již připravovala další kapela – „ROCK BAND“, tentokrát ve stanech za hospodou. Také tato kapela svými písničkami nadchla mnoho posluchačů a za krásného (až intimního) osvětlení si při muzice rádi zatančili. Veselí vydrželo až dlouho přes půlnoc a dalo by se říct, že si všichni letošní pouť náležitě užili.
Zpět nahoru

Rok 2017:


Sobota 9. září 2017 začala polojasným počasím, ale byla celkem příjemná teplota (kolem 20 stupňů). Ve Dřešíně se před 9. hodinou začali scházet účastníci turnaje v malé kopané na hřišti u bytovek. Sešlo se cca 25 fotbalistů, podobný počet diváků a houf dětí. V rámci bezpečnosti jsme turnaj udělali až pro větší děti (alespoň 10 let) a drobotina si poté zahrála samostatný zápas. No a jak dopadl vlastní turnaj? Řízení zápasů pevně držel v rukou rozhodčí Pavel Voldřich, a dokonce musel udělit i nějaká žlutá napomenutí a jednu červenou kartu! Ale jinak vše probíhalo v pouťové atmosféře a bez vážnějších zranění. Rozlosování a výsledky jsou uvedeny v následující tabulce.

Odpoledne se u dětského hřiště za hospodou rozběhla staročeská střelnice včetně doprovodných soutěží, hlavně pro děti. O střelbu ze vzduchovek na zajímavé ceny byl velký zájem mezi dětmi i mezi dospělými. Děti pak měly k dispozici i další atrakce, např. rozbíjení oříšků palicí. Velmi oblíbený také skákací hrad, který byl v rámci poutě zdarma.
Od 16. hodin se rozběhl i kulturní program ve dvou velkých stanech za hospodou, které hasiči připravili. Nejprve hrála harmonikářská kapela „Šumaváci“, jejichž písničky přišly k chuti hlavně dříve narozeným občanům. V podvečer se pak začala připravovat rocková kapela „Bernadeta“. A nutno říct, že něco takového asi zatím obec Dřešín nezažila. Stany se naplnily ještě více lidmi a relativně hlasitým zvukem je naplnila kapela Bernadeta ze Zdíkova. Sešlo se více než stovka lidí, což je na Dřešín opravdu dost. Kapela hrála asi do 1 hodiny v noci, a i přes mírný deštík, který se k večeru přidal, je na co vzpomínat!
Zpět nahoru

Rok 2016:

Velice teplé počasí bylo v roce 2016 o tradiční pouti (10. 9. 2016). Stejně jako vloni, už před polednem byla v provozu „staročeská střelnice“, kterou zajistili místní hasiči. Hlavní událostí dne byl ale stejně pouťový turnaj ve fotbale. Obnovené hřiště u bytovek má již 4. narozeniny a právě tam se konala tato tradiční událost. Tabulka a výsledky jsou uvedeny dále.
Po fotbale se téměř všichni přesunuli zpět do místní hospody. Zejména třeba přenos rozloženého velkého stanu byl zajímavý. V hospodě jsme si pak zazpívali u improvizované kapely, kterou vytvořili Martin Šašek (harmonika), Jirka Záhorský (saxofon) a Jakub Záhorský (baskytara). Pouťové veselí jsme si užívali až do pozdních hodin.
Výsledky - fotbal 2016
Zpět nahoru

Rok 2015:

Přišlo září a s tím i tradiční pouť. V sobotu 12. 9. 2015 se ve Dřešíně konal (již potřetí na novém hřišti) další ročník turnaje v malé kopané. Počasí nám docela přálo a na hřišti se opět vytvořily 4 týmy fotbalistů. Celkovou dobrou náladu nerozhodily ani drobné problémy ve výkladu pravidel nebo divoká skóre některých utkání. Nutno podotknout, že i názvy týmů, které si členové vybrali sami, byly vskutku originální. Tabulka a výsledky jsou uvedeny dále.
Letošní ročník byl dokonce obohacený zajímavou vsuvkou utkání dvou ženských družstev! Osm přítomných děvčat se rozdělilo na dvě družstva a pak se pustily do fotbalového souboje „čočky“ a „fazole“. Výsledek byl sice jednoznačný (10:0 pro „čočky“), ale podívaná to byla opravdu pěkná a hlavně bylo hodně legrace.
Navečer se většina účastníků přesunula do místní hospody a při reprodukované hudbě, kterou zajišťoval Martin Eigner, jsme poseděli do nočních hodin.
Výsledky - fotbal 2015
Zpět nahoru

Rok 2014:

Po roce tady máme zase pouť. V loňském roce jsme zahájili tradici v pouťovém fotbálku na novém hřišti u bytovek a tak i letos jsme naplánovali další (již druhý) ročník. Ale počasí tomu nepřálo! Už předpověď byla špatná a skutečnost také – celé odpoledne přeprchalo, chvíli více, chvíli méně. I přesto jsme do fotbalového turnaje šli, postavili jsme velký stan vedle hřiště a kolem druhé hodiny proběhlo rozlosování.
I letos byla účast slušná a čtyři týmy si to mezi sebou rozdali, jako na mistrovství světa. Dobrá nálada byla i přes nepřízeň počasí, a přestože z některých týmů šel až strach (zejména z jejich názvů), hrálo se čestně a každý si přišel na své. Výsledky jsou uvedeny v tabulce. Večer jsme u místní hospody upekli maso na kameni a k dobré náladě i k tanci nám zahrála kapela „Táta a já“.
Výsledky - fotbal 2014
Zpět nahoru

Rok 2013:

Pouť byla v letošním roce ve Dřešíně výjimečná! Během léta totiž proběhla celková rekonstrukce víceúčelového hřiště u bytovek a v sobotu 14.9.2013 bylo toto hřiště za účasti zástupců obecního zastupitelstva slavnostně otevřeno. U té příležitosti jsme uspořádali fotbalový turnaj, abychom to nové hřiště důstojně „pokřtili“.
Účast byla hojná jak z řad mladých fotbalistů, tak i těch dříve narozených. No a kdo nemohl aktivně hrát, přišel se alespoň podívat a fandit. A že se bylo na co dívat! Nechyběl ani přísný rozhodčí (Pavel Voldřich) v dresu a s píšťalkou. A samotní hráči si po rozlosování vymysleli název týmu (podotýkám, že ve všech případech nádherný až strašidelný) a šlo se hrát. Více než slova bude asi lepší uvést tabulku, ovšem více než o výsledky šlo určitě o dobrou náladu. Ta vydržela i po turnaji v místním hostinci za zvuku harmoniky Martina Šašků a saxofonu Jirky Záhorského.
Výsledky - fotbal 2013
Zpět nahoru

Rok 2012:

Jako v minulých letech, tak i letos se členové SDH Dřešín starali o udržování lidových tradic. Začalo to masopustním průvodem (18.2.2012). Dále se v roce 2012 uskutečnily 2 turnaje v ping-pongu (výsledky jsou uvedeny v tabulce). První byl v dubnu u příležitosti velikonoc, druhý o tradiční pouti v polovině září. Všechny akce se těšily slušné účasti a nikdy nechyběla ani dobrá zábava v místním hostinci.
Výsledky - pingpong 2012
Zpět nahoru

Rok 2011:

V sobotu 10.9.2011 se opět uskutečnil Pouťový turnaj, tentokrát ve stolním tenise. Hrálo se ve dvou kategoriích – do 15 let a nad 15 let. V dětské kategorii hrály 4 děti, mezi dospělými bylo 12 sportovců. Výsledky dospělých jsou v následující tabulce. Všichni si hezky zasportovali a samozřejmě nechyběla společná zábava v místním hostinci.
Výsledky - pingpong 2011
Zpět nahoru

Rok 2010 a starší:

Kromě hasičského sportu se členové SDH Dřešín starají také o udržování lidových tradic (např. Masopustní průvod v únoru či stavění májů na přelomu dubna a května). Své místo v kalendáři akcí má určitě pouť ve Dřešíně, na jejímž zpestření se hasiči podílejí již řadu let. Připomeňme si alespoň ty aktuálnější.
V roce 2010 proběhl pouťový turnaj v malé kopané, který se uskutečnil v září již tradičně na hřišti u bytovek. Družstva nebyla rozdělena podle věku, jako v úvodních ročnících tohoto turnaje, ale v každém družstvu byli zástupci všech věkových kategorií. Všichni zúčastnění si pěkně zasportovali a večer se společně pobavili v místním hostinci při muzice, třeba že to byla jen harmonika.
Zpět nahoru